Vznik

Rok 2021

Oddíl Fénix se každoročně zapojuje do celostátní akce s názvem “Ukliďme svět, ukliďme Česko. Tento projekt však v posledních dvou letech musel být nahrazen individuální formou malých skupinech a úklidů.

Pro naší vesnici jsme nazvali každoroční společné akce “Ukliďme Knínice“.
Do akce se zapojuje skautský oddíl, dobrovolníci z řad občanů, ale také i sbor dobrovolných hasičů Knínice. Akce vznikla za podpory městyse Knínice.

Naší snahou je žít v čistém prostředí a ukazovat dětem, jak je důležité mít kladný vztah k Zemi.

Pro jarní úklid vesnice a podpoření našeho projektu jsme se rozhodli o možnost individuálních úklidů.

Akci jsme nazvali

Procházky pro přírodu

a cílem je zmapovat místa v okolí obce, a následně je vlastními silami uklidit.

Pro zmapování míst slouží mapka, do ktere lze zaznamenávat místa, které potřebují uklidit společně s vývojem a fotografiemi.

Zapojit se mohou i lidé i z okolních obcí, mapka umožňuje zaznačovat místa i v okolí.

Kvůli ochraně dat GDPR je nutné se do systému nejprve přihlásit. POrtál nabízí přihlášení i přes google účet, proto našim rodičům nabízíme možnost se přihlásit přes účet vytvořený pro online sschůzky.

Fotografie lze také posílat na náš oddílový email

fenix.kninice@skaut.cz

a následně všechny výkony zveřejníme v naší fotogalerii.

Jak na to?

Chci vytvořit místo v mapě s úklidy?

Je to velice jednoduché. Stačí když při procházce objevíte místo, kde se nachází odpad a v případě, že nemáte u sebe věci na úklid, můžete zaznamenat místo do mapky úklidů. Jakmile je místo v mapce vytvořené, je volné k výběru pro úklid. Důležité je pořídit alespoň jednu fotografii, nebo popsat místo slovy tak, aby pro toho, kdo jej bude uklízet se bylo snadné připravit.

1. kliknutím na červenou ikonku se mi nabídnou možnosti zadání místa.

2. kliknutím na polohovací směrovku se mi na mapce objeví směrovka, kterou mohu dle libosti ovládat a posouvat po mapce.

3. až najdu místo, které chci označit, jednoduše přejedu kurzorem myši na tabulku vlevo.

4. tabulku s názvem vyplním, vyberu kategorii a potvrdím výběr “přidat místo”.

A kdy mohu začít uklízet?

Vyberu si v mapce místo, které chci uklidit a v rámci procházky jej mohu jít kdykoliv navštívit. Stačí jen napsat do komentáře “REZERVOVÁNO” což dá jasný signál pro všechny ostatní, že už tu úklid někdo připravuje. Uklizené místo stačí okomentovat fotografií či slovem HOTOVO a následně správce mapky změní status místa na UKLIZENO.

Nutností je dobrá příprava, kde nesmí chybět rukavice sáček či pytel pro přepravu odpadků.

5. kliknutím na ikonku místa se mi objeví detail přidaného místa.

6. vložím komentář

Snímek obrazovky 2021-03-04 v 16.58.02

Co když najdu místo a hned jej uklidím?

Pak už stačí jen do mapky vytvořit místo s kategorií “uklizeno”. Tím všichni uvidí, že se při procházce mohou vydat jiným směrem.

A proč jsou v mapce i zaznačeny další místa? Můžu přidat nová?

V mapce jsou zaznačeny i místa s výhledem do okolí nebo zajímavá místa, která lze navšítvit. I taková místa můžete přidávat jako isnpiraci pro ostatní. Postup je stejný. Rozkliknout si mapu, vytvořit nové místo a vybrat kategorii “vyhlídková místa” či “cíl procházky”. V mapce jsou také zaznačeny kešky s odkazem na její souřadnice.

Předchozí ročníky úklidů